Jak znaleźć dobrze płatną pracę?

“Zacznij tu gdzie jesteś, z tym co masz”.

 

Większość z nas chciałaby mieć ciekawą pracę, pełną wyzwań, która pozwala rozwinąć skrzydła i do tego jeszcze bardzo dobrze płatną. Dobrze by było mieć sympatycznego szefa, stałe godziny pracy oraz dodatkowe benefity.

Ale jak znaleźć taką pracę? Czy jest to w ogóle możliwe?

Możliwe jest, wiem z autopsji. Nie jest to łatwe, bo zależy od wielu czynników i może się zdarzyć tak, że szef fajny, ludzie fajni, ale wypłata beznadziejna i odwrotnie.

Dziś zajmiemy się tym, jak znaleźć dobrze płatna pracę.

Po pierwsze, praca jak inne “towary” rządzi się prawami podaży i popytu.

Jeśli pracy jest mało, a osób, które mogą i chcą wykonywać daną pracę jest dużo, to pracodawcy mogą swobodnie wybierać między kandydatami. Jeśli mają dwie osoby o podobnych kwalifikacjach, to naturalnie wybiorą tą, która chce mniej pieniędzy.

Obecnie jest bum na informatyków. Technologia idzie do przodu w zastraszającym tempie, coraz więcej firm chce korzystać z niej korzystać więc wzrasta popyt na pracę. Duże koncerny przenoszą swoje biura do Polski, ponieważ jesteśmy tańsi niż pracownicy z zachodu, a to powoduje jeszcze większe zapotrzebowanie na pracowników.

Z drugiej strony nie ma tylu specjalistów, którymi można by obsadzić te stanowiska. To prowadzi do walki firm o pracownika, który może swobodnie dyktować warunki. Firmom opłaca się płacić wysokie wynagrodzenia takim pracownikom, bo mają z nich duże zyski.

Jednym z gorzej płatnych zawodów jest sprzątacz/sprzątaczka.* Praca nie wymaga wykształcenia i jest dużo ludzi, która może ją wykonywać. Łatwo też sprowadzić z zagranicy osoby, które mogą wykonywać taki zawód nawet za mniejsze stawki niż Polacy.

To nas sprowadza do pierwszej zasady: wybieraj zawody / profesje, które są niszowe, w których brakuje rąk do pracy. Oczywiście tutaj dochodzimy do problemu, którym są odpowiednie kwalifikacje. Jeśli ich nie posiadasz, to zachęcam Cię, jeśli tylko masz takie możliwości i chęci, do rozwijania swoich kompetencji.

Żeby dowiedzieć się czego potrzebujesz na danym stanowisku, wystarczy wejść np. na pracuj.pl i poczytać jakie są wymagania pracodawców.

Można chociażby zacząć od darmowych szkoleń z youtube. Teraz jest tego pełno.

Można skorzystać też ze szkoleń online, które niekoniecznie muszą być drogi, jak np. na serwisie www.udemy.com, można już znaleźć fajne kursy za 41,99zł.

Listę najlepiej płatnych zawodów można znaleźć np. tutaj: https://www.kariera.pl/artykuly/najlepiej-platne-zawody-2018/

Kolejnym krokiem jest znalezienie pracodawcy, który dobrze płaci, a są to korporacje i duże firmy. Niestety małe przedsiębiorstwa, aby się utrzymać na rynku muszą ciąć koszty gdzie się da i często nie stać ich na drogich specjalistów. W firmach państwowych tzw. budżetówkach, też zbyt dużo się nie zarobi, no chyba że już na wyższych stanowiskach. Ale tam nie jest tak łatwo się dostać.

Dodatkowo, warto też uderzać do korporacji lub mniejszych firm, które otwierają swoje oddziały i potrzebują zatrudnić nową kadrę, żeby jak najszybciej ruszyć ze swoją działalnością. W takiej firmie nie jest zbyt łatwo, bo często na początku jest duży chaos. Natomiast ma to swoje plusy 1) może się nauczyć bardzo dużo w krótkim czasie, 2) jest duża rotacja pracowników, a co za tym idzie można szybciej i łatwiej awansować.

Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na wysokość zarobków jest wielkość miasta oraz wysokość stopy bezrobocia. Powszechnie wiadomo, że zarobki w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław są większe niż w mniejszych miastach. Co za tym idzie koszty życia też są wyższe, ale z tym akurat można sobie łatwo poradzić. Duże miasta mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę dróg i komunikacji miejskiej, więc można mieszkać w mniejszym mieście i pracować w większym. Często jest tak, że czas dojazdu będzie podobny. Wynika to z tego, że duże miasta są zakorkowane i przedostanie się z jednej dzielnicy do drugiej trwa bardzo długo, bo większość czasu spędzamy w korkach.

 

Są to 3 główne czynniki, które warto brać pod uwagę jeśli szuka się dobrze płatnej pracy.

A jakie są Twoje  spostrzeżenia?
Jesteś zadowolona ze swoich zarobków?

 

*https://finanse.wp.pl/najgorzej-platne-zawody-w-europie-6114641969154177a

Autorka Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *